Геодезически услуги в строителството
Геодезически заснемания
Определянето на положението на точки, които впоследствие се нанасят в план, цифров модел или карта се прави с геодезическо заснемане.
Трасиране
Трасирането означава отбелязването върху терена на различни точки, прави, равнини или повърхнини, данни за които, са предварително известни. Геодезически услуги в строителството помагат за правилното изграждане на трасираната сграда.
Вертикални планировки
Същността на вертикалното планиране е да се определят всички наклони, стълбища, подпорни стени, площадки, пътеки и подходи. С нея се дават коти на всички характерни точки на проектния терен и се планира начина на преодоляване на денивелацията.Трасирането е основен метод за определяне на височината на сградата и подходите в строителството.
Трасировъчни планове
В трасировъчните планове се съдържат данни, необходими за трасирането на характерни точки от проектираните обекти, като важни точки от архитектурния или конструктивния проект, конструктивни оси, нива и др.
Картограма на земните маси
Чрез картограмата на земните маси се показват разликата между естествения съществуващ терен и проектирания терен на сградите, съоръженията, площадки и паркинги. Чрез картограмата се изчисляват обема на необходимите земни работи изкопии и насипи, които ще се получат при изграждането на обекта и достигането на необходимите нива на сградите и площните обекти.
Изработване на подробни устройствени планове (ПУП)
С подробния устройствен план се определят следните параметри:
- Конкретното бъдещо предназначение на имота, възможните дейности и възможното застрояване;
- Определена е максималната плътност на застрояване;
- Определена е максималната интензивност на застрояване;
- Конкретната минимална свободна дворна площ;
- Описана е минималната задължително озеленена дворна площ;
- Конкретизиран е начинът и характерът на застрояване;
Описани са линиите на застрояване.
Дейности по кадастъра, изменения и попълвания на кадастрални карти
Чрез използване на геодезически услуги в кадастралните карти се поддържат в актуално състояние при промяна на границите на поземлени имоти и на очертанията на сгради и самостоятелни обекти в тях, при създаване на нови обекти на кадастъра, както и при допълване на непълноти и поправяне на грешки. При разделяне или съединяване на поземлени имоти съответните промени е нужно да бъдат отразени в кадастралната карта.