Конструктивно обследване
Какво представлява Конструктивно обследване на сграда?
- Конструктивно обследване на сграда се извършва за да се установи фактическото състояние на носещите конструкции, да се предпишат действия гарантиращи надеждна и дългосрочна експлоатация на съществуващата сгради, на която предстои да се изготви Тexничecĸи пacпopт.
- Чрез конструктивното обследване на сгради се създава и пълен поглед на действителното състояние на сградите, което служи за поставяне на началото на единна база за данни, ĸoятo дa служи за ocнoвa зa всички бъдeщи пpeycтpoйcтвa и текущи peмoнти, пpи ĸoитo ce засягат нoceщите ĸoнcтpyĸтивни елементи, и ĸoятo дa мoжe дa ce изпoлзвa при необходимост от проектантите.
Етапи при извършване Конструктивно обследване на сгради .
Етапи при извършване Конструктивно обследване на сгради са няколко и те са следните:
- Установяване на действителните технически данни на сградата към момента на Конструктивно обследване.
- Попълване в базата данни на Конструктивното обследване за нормативните стойности на техническите характеристики на обследваната сграда, както и съпоставка с изискванията на ЗУТ от Раздел III
- Установяване на действителните технически данни на сградата и оценка на съответствието им с действащите нормативни стойности.
- След анализа на всички данни се съставя доклад, който изважда резултатите от обследването.
- При необходимост след анализа на техническите данни се изготвят препоръки и указания с цел да се повиши надеждността и сигурността на сградата.
Дейности за извършване на Конструктивно обследване .
- Дейности за извършване на Конструктивно обследване са : Определяне на местоположение на сградата, лицата участващи по проекта, общи бележки, преглед на предоставените технически документи, проекти и други материали относими към задачата, както и използваната нормативна база.
- Подробно описание на цялата налична и съотносима към задачата проектна документация за сградата.
- Подробно обследване на носещата конструкция на сградата със задача да се установи има ли видими дефекти при изпълнението, ако има да се види разположение, дължина-ширина на разкритите пукнатини в бетона, има ли деформация и такива участъци от бетона с открита носеща армировка, или участъци с деформирани носещи елементи водещи до компрометиране на носещата способност на конструкцията на сградата.
- Определяне на размерите на основните конструктивни елементи.
- Извършване на класифициране и окачествяване на вложения бетон в носещата конструкция.
- Извършване съгласно изискванията на БДС EN 12504-2:2005 и БДС EN 13791-1:2007 за определяне на якост на натиск на вложения бетон.
- Извършване на действия по определяне на класа и диаметъра на армировъчната стомана, определяне на местоположението на армировъчните пръти, дебелина на бетоновото покритие в определените по брой места.
- Извършване на действия по определяне на здравина и носимоспособност на конструкцията при вертикален и хоризонтален товар.
- Извършване на действия по определяне на резултати със сравнителен анализ при сеизмични товари.
- Извършване на обработване и анализ на получените резултати от обследването за оценка на състоянието на сградата.
- Извадени изводи и препоръки.