Технически паспорти на сгради
Какви са ползите от изработката на технически паспорт?
Голяма част от жилищата в които българското население живее нямат съставени технически паспорти . Изготвяне на технически паспорти на сгради все още е цел с зададен краен срок. Само след няколко години закупуването продаването и удаването под наем на жилища ще бъде невъзможно без съставени технически паспорти. Изготвянето на техническият паспорти на сгради ще докаже годността за обитаване на дадената сграда и ще бъде сигурно доказателство за устойчивостта и за годините напред.
Една голяма част от сградния фонд е строен преди десетки години. Там живеят много хора в трудоспособна и нетрудоспособна възраст. Отчитайки възрастта на сградния фонд в страната ни без никакво съмнение трябва да подходим с необходимото внимание. За него е необходимо да направим всичко, което е по силите на съвременната наука и знание, за да увеличим живота на тези сгради и комфорта на обитателите им.
Изготвянето на Технически паспорти за жилищната сградата е едно добро началото за живущите. За неговото съставяне задължително се прави пълно обследване на носещата конструкция на сградата, пълно обследване на всичките сградни инсталации, пожарна безопасност и енергийна ефективност.
Изготвяне на Технически паспорти .
Ползите от изготвяне на технически паспорти на сгради са доста от страна на бъдещото експлоатиране на сградата. За изготвянето на Технически паспорти на сгради е необходимо, както по-горе споменахме един доста сериозен и обстоен преглед на сградата. За съставянето на технически паспорт се извършва пълно обследване на инсталации, което представлява един сериозен и отговорен обем от дейности. Това обсебване ще даде подробна и детайлна информация за състоянието на сградата и нейното съответствие с действащите в страната норми. Обследванията следва да са много прецизни и изчерпателни, защото те са основата за започване на изготвяне на Технически паспорти на сгради. Ключов детайл при съставянето на Технически паспорти на сгради е Конструктивното обследване на сградата,придружено от доклад на Възложителя (Етажната собственост). В конструктивното обследване се съдържа указания за отстраняване на текущи повреди по сградата, както и указания за бъдещата и правилна експлоатация. Възложителят (Етажната собственост) може да се възползва от доклада и да подобри надеждността на сградата, както и комфорта на обитателите й.
В повечето наблюдавани случай жилищните сгради имат достатъчна носеща способност и здравина, респективно устойчивост, за да поемат увеличените въздействия върху строителните конструкции регламентирани с действащите в момента норми. Конструктивното обследване и обследване на инсталации при изготвяне на Технически паспорти на сгради е задължително. В не малко сгради се наблюдава дефекти поради лошо изпълнение на строителните работи или настъпили аварии поради неправилна експлоатация и употреба през годините.
Резултати след съставянето на Технически паспорт .
Тук ще посочим резултати след съставянето на Технически паспорт, често срещани дефекти, чието своевременно отстраняване е препоръчително и наложително след изготвянето на технически паспорт на обследваната сграда.
-
Премахване на вертикални връзки в стени, стенни панели.
-
Премахване на части или изцяло отстраняване на носещи фасадни елементи.
-
Премахнато или механично увреждане на защитно покритие.
-
Липса на довършителни работи в сутерени и подземни етажи –циментови замазки по подове, уплътняване на фуги, уплътняване на тръбите срещу течове и други.
-
Некачествен монтаж на разпределителни панели.
-
Напукване на фасадни панели в следствие на допуснати грешки при производството, по време на транспорта или при монтажа на елементите.
-
Лошо технологично изпълнение на фасадно покритие – откъртване, подуване, частично смъкване.
-
Лоша обработка на фуги, водещи до разхерметизиране – корозия на армировка, обрушване на бетоново покритие.
-
Течове, причинени от нарушена хидроизолация в следствие на некачествено изпълнение на покривните хидроизолационни дейности.
-
Корозия и влага в следствие на течове от покрива – компрометиране на топлоизолацията.
-
Слягане на част от почвата при входните диференциални стъпала и при външните плочи около сградата.
-
Не добро технологично изпълнение на топлоизолация.
-
Лоша и занижена поддръжка на сградата.
-
Амортизация на абонатните станции и на отоплителните тела.
-
Липса на топлоизолация по топлопроводите или с нарушена такава.
-
Произволно изграждане (премахване) на вентилации, както и извеждането им през фасади или комини на сградата в индивидуални апартаменти.
Техническият паспорт на сградите става задължителен след издадената от министъра на регионалното развитие и благоустройството – НАРЕДБА № 5 ОТ 28 ДЕКЕМВРИ 2006 г. ЗА ТЕХНИЧЕСКИТЕ ПАСПОРТИ НА СТРОЕЖИТЕ и нейното обнародване в обнародването й в „Държавен вестник„.
Необходими документи за съставянето на технически паспорт на сграда .
Нашето архитектурно студио може да Ви съдейства при събирането на всички необходими документи за съставянето на технически паспорт на сграда.
-
Съществуващата одобрена проектна документация на сградата обект за изготвяне на технически паспорт.
-
Разрешение за строеж.
-
Въвеждане на сградата в експлоатация ( така нареченият – Акт 16).
-
Удостоверение, че сградата е нанесена в кадастъра.
-
Документи за собственост на всички самостоятелни обекти.
-
Месечните разходи на самостоятелните обекти за период от три година за потреблението, студена и топла вода, ел.енергия, ТЕЦ и газоснабдяване.
-
Сертификати от замерванията на електроинсталацията на сградата .